Sayfa 1/2 12 SonSon
10 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Fernando Pessoa

 1. #1
  Durum:
  Çevrimdışı
  cenup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emektar
  Üyelik tarihi
  16.12.2006
  Yer
  centrum permanebit
  Mesajlar
  17,927
  Konular
  239
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart Fernando Pessoa

  Fernando Pessoa (13 Haziran 1888 - 30 Kasım 1935) Portekizli şair, ressam.

  Lizbon'da doğdu. Beş yaşındayken, müzik eleştirmeni olan babasını kaybetti. Annesi, Portekiz'in Durban konsolosuyla yeniden evlenince yerleştikleri Güney Afrika'da (1896) tam bir İngiliz eğitimi gördü. 1905'te geri döndüğü Lizbon'da yaşamının sonuna kadar kaldı. Geçimini, İngilizce ve Fransızca iş mektupları yazarak kazandı ve yalnız yaşadı.

  Portekiz modernizminin öncülerinden olan Pessoa, Milton, Shelley, Keats, Poe, Byron, Whitman, Shakespeare, Baudelaire'den etkilenmiş ve ilk şiirlerini, İngilizce olarak, 1905-1908 yılları arasında yazmıştır. 1912'de, ilk şiirlerini "Portekiz 'Rönesans' " hareketinin yayın organı A Aguia dergisinde yayımladığında, simgeci şiirin ve "saudosismo"nun (geçmişe özlem) etkisi altındaydı. Aynı yıllarda, düzyazı metinler (Fausto, Epithalamium, O Marinheiro, Na Floresta do Alheamento, vd.), eleştiri ve denemeler yazdı. 1913'te, fütürist harekette yer aldı ve Sá-Carneiro ile birlikte Portekiz öncü edebiyatını başlatarak, "paulismo" akımını yarattı. 1914 yılında, her şeyi, olabilecek bütün tarzlarda hissetmek için, kendi içinde gücül olarak bulunan farklı yazar kimliklerini aralarında diyaloğa sokarak, onlara yazı aracılığıyla kurmaca bir gerçeklik kazandırdı. Pessoa'nın farklı yazar kimliklerinin yansıması olan bu kökteş şair ve yazarlar Alberto Caeiro, Alvaro de Campos, Ricardo Reis, Bernardo Soares ve Fernando Pessoa'nın kendisidir. Pessoa'nın kendi şiirleri ve kökteş şairleri aracılığıyla yarattığı şiirler Orpheu, Portugal Futurista, Contemporanea, Atena gibi ancak birkaç sayı çıkan dergilerde yayımlandı. "Vatanım Portekiz dilidir" diyen Pessoa ölümünden bir yıl önce, Portekiz tarihinin okültist ve simgeci bir yorumu olan "Mensagem" adlı şiiri yazdı ve Ulusal Propaganda Sekreterliği'nin açtığı yarışmada ödül aldı.

  Fernando Pessoa 30 Kasım 1935'te, 47 yaşında, Lizbon'da karaciğer hastalığından öldüğünde pek az tanınıyordu. Sağlığında yayımlanan dört kitabından üçü İngilizce'dir: 35 Sonnets (1918), English Poems I-II ve English Poems III (1921). Portekizce kitap olarak yayımlanan tek eseri Mensagem'dir (1934). Dergilerde kalmış birçok şiir, deneme vb. yazıları vardır. Ardında bıraktığı elyazması fragman sayısı 25-27 bin arasındadır.

  Bütün eserleri 1942'de yayımlanmaya başlanmış ve 26 cilde ulaşmıştır.


  Eserleri

  * Poesías de Fernando Pessoa (1942, Fernando Pessoa'nın Şiirleri)
  * Poesías de Alvaro Campos (1944, Alvaro Campos'un Şiirleri)
  * Poemas de Alberto Caeiro (1946, Alberto Caeiro'nun Şiirleri)
  * Odas de Ricardo Reis (1946, Ricardo Reis'in Odları)
  * Páginas de estética y de teoría y crítica literarias (1967 - Estetik ve Edebiyat Kuramı ve Eleştirisi Hakkında Yazılar)
  * Páginas íntimas de autointerpretación (1966, Kişinin Kendi Eserini Yorumlaması Üzerine Özel Yazılar)
  * Textos filosóficos (1968, Felsefe Metinleri)


  Türkçe'ye Çevirilen Eserleri

  * Şeytanın Saati (Metis, 1993)
  * Sırların Cebiri (Nisan Yayınları, 1995)
  * Denize Övgü (İyi Şeyler, 1999)
  * Düşsel ve Gerçek (Dünya Kitapları, 2005)
  * Anarşist Banker (Can Yayınları, 2006)
  * Huzursuzluğun Kitabı (Can Yayınları, 2006)


  Yazar Hakkındaki Eserler

  * Fernando Pessoa: 20nci Yüzyılın Yalnızı (Adnan Özer - Everest Yayınları)
  * Fernando Pessoa ve Şürekası (Yapı Kredi Yayınları - Sergi Kitapçığı)
  "I want you to make a list of all your favorite things, and I want to be on it."
  ~Ignite Me

 2. #2
  Durum:
  Çevrimdışı
  cenup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emektar
  Üyelik tarihi
  16.12.2006
  Yer
  centrum permanebit
  Mesajlar
  17,927
  Konular
  239
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  FERNANDO PESSOA: 20. YÜZYILIN YALNIZI

  Yeni Binyıl Kitap

  "Pessoa, zaten Kafka gibi, yalnız, kıdemli ve 'umutsuzluk burcunda yer alan, bir varoluşun acılarına adanmış bir adam olarak tanınmaktan acı çeker"
  Eduardo Lourenço


  20. yüzyıl Portekiz edebiyatının en büyük ismi olarak anılan şair Fernando Pessoa, hayatta olduğu dönemlerde sadece dar bir edebiyat çevresinde tanınmaktaydı ve bütün ömrü boyunca sadece bir tek kitap yayımlatabilmişti. Ölümünden uzunca bir süre sonra ailesi tarafından Portekiz devletine satılan Pessoa belgelerinin (yazı, mektup ve kendi elinden çıkmış tüm yazılı belgeler) sayısı ise 27.543 idi. Trajedi ve dekadans arasında mekik dokuyan Pessoa, Huzursuzluk Kitabı'nda "Bir yabancı gibi kaybolacağım sislerde," derken, içine kapanık, uzun ve karmaşık bir tarihi yazdığının farkındaydı kuşkusuz. Bu "gizli tarihi" anlamak ve açıklamak için girişilen en başarılı tanımlama Octavio Paz'a aittir: "Pessoa'nın bütün eserleri... yitik kimliğin aranışı."

  Kaybolan ben'i arama, onu, Gide, Joyce, Musil'den beri kabul gören modern şairlerin "ben'i arama" çabaları sırasında karşılaştıkları tematik ve formel problemlerin bağlı olduğu alana "fırlatmıştır". Ama Pessoa'yı diğer modern şairlerden ayıran bir özelliği var ki -bu da aynı zamanda onun aşılmasını oldukça güç kılan özelliğidir-, o da, Pessoa'nın "ben'i arama" çabalarını "farklı ben"lerle yapmasıdır. Pessoa bir tinin böldüğü kişileri, o tini bulmak için harekete geçirir. Böyle başlar Pessoa serüveni.

  İşte bu nedenle de sadece kronolojik bir çalışma onu anlamaya yetmez. Eserlerini okuyarak da kavrayamayız onu. Özel yaşantısındaki ayrıntılar da onu ele vermezler. Yaşadığı dönemin siyasi ve felsefi akımları ise yetersiz kalır. Peki öyleyse nedir bu labirentten çıkmanın yolu?

  Rüstem Aslan, bu sorunun yanıtını bulmak, daha doğrusu yanıta yaklaşmak için yola çıkmış. Pessoa'nın kendisine ve başkalarına ördüğü düğümü çözmenin tek yolunun "dekonstrüksion-rekonstrüksiyon" olduğunu; Pessoa'nın bir bütün oluşturan hayatının, eserlerinin, yaşadığı dönemin felsefi akımlarının, kullandığı takma isimlerin, "benler"inin önce birbirinden ayrılması, daha sonra tekrar bir araya getirilmesi gerektiğini düşünmüş.

  Rüstem Aslan'ın bu doğrultuda yaptığı çalışmalar ve Adnan Özer'in bu çalışmalara yaptığı katkılar, Fernando Pessoa: 20. Yüzyılın Yalnızı adlı kitapta buluşuyor okurlarla. Everest Yayınları'ndan çıkan kitap, ayrıntılı bir kronolojiye yer vermesinin yanı sıra, Pessoa'nın felsefi, siyasi ve poetik boyutlarına yöneliyor. Aslan ve Özer, Pessoa'nın cinselliğini de bu boyutlar kadar anlamaya ve anlatmaya çalışıyorlar. Bir arkeolog titizliğiyle yaptıkları kazının her aşamasında bir başka Pessoa, bir başka şair, bir başka yalnız ve münzeviyle karşı karşıya geliyoruz. "Pessoa, görkemli bir kültür ve poetika höyüğü gibiydi," diyor Rüstem Aslan. "Parçaları bir araya getirmek imkânsız gibi görünüyordu. 'Rekonstrüksiyon' gibi genel bir değerlendirmenin imkânsızlığı, önümüzdeki sonuçtu sanki." Bu nedenle de çalışmanın yalnızca "dekonstrüksiyon" olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor.

  Tam bu noktada Octavio Paz'ın "Fernando Pessoa: Kendisine Yabancı" adlı denemesi can simidi gibi yazarların imdadına yetişmiş. Kitapta da yer verilen deneme, Pessoa'yı dönemin siyasi ve edebi konjonktüründe bir bütün olarak değerlendirerek, Pessoa ve gölgesini üst üste koymaya çalışıyor. Paz'ın denemesi, kısa yoldan fikir edinmek isteyenler için az rastlanır yoğunlukta bir metin olma özelliğini taşıyor.

  Diplomat, denemeci ve Brezilya edebiyatı eleştirmeni Jose Guilherme Merquir'ın "Tulane Konferansı" başlıklı konuşması da bu kitabın temel metinlerinden biri. Pessoa üzerine verilen en geniş konferanslardan biri olan Tulane Konferansı, bu kazı çalışmasına akademik boyut katıyor. Pessoa'nın takma adlarını tanıtan 'Bir İnsan, Çok Hayat', 'Pessoa Sözlüğü', 'Pessoa Albümü', 'Pessoa İçin Söylenenler' gibi bölümler de şairi çözümlemek açısından yeni kanal açıyor.

  Kitabın sonunda bulunan "Şiirler' bölümünde Fernando Pessoa'nın çeşitli adlarla yazdığı şiirler yer alıyor. Çevirilerini Adnan Özer ve Rüstem Aslan'ın yaptığı bu şiirlerin bu tarzdaki kitaplar için fazla kapsamlı olduğu yönündeki eleştirilere şöyle yanıt veriyor yazarlar: "Bu kadar 'çok şair' olan bir edebiyat fenomeninin başka bir şekilde karşılanması mümkün değil."


  Dalgın ve ötesiz berisiz
  Ve de tanımaksızın
  Yüzüyorum ölü denizinde
  Kendi varlığımın.

  Suyu hissettiğimden
  Hissediyorum sıkıntıyı...
  Görüyorum seni, ey çalkantı,
  Hayat-huzursuzluk...
  Bana has yelkenler ki...
  Çark etmiş dümeni...
  İnsan sureti gibi soğuk
  Yıldızlı bir gökyüzü.

  Gökyüzüyüm ben, rüzgârım...
  Gemiyim ve denizim...
  Hissediyorum ki ben değilim...
  Yadsımak isterim onu.


  Fernando Pessoa(Fragmanlar)
  Türkçesi: Adnan Özer

  'Pessoa hep bir başkasıdır'


  Şairlerin hayat hikâyeleri yoktur. Eserleridir onların hayat hikâyeleri. Nitekim bu dünyanın gerçekliğinden kuşku duyan Pessoa da, kendisinin bu dünyada başından geçenleri bir kenara bırakıp, doğrudan şiirine yönelmemi mutlulukla karşılardı herhalde. Pessoa'nın hayatında hiçbir şey olağandışı değildir, şiirinden başka hiçbir şey. Ben zaten "hayat öyküsünün" -ne yazık ki bu can sıkıcı, sevimsiz kelimeyi kullanmadan olmuyor- onun şiirini açıklayabileceğine inanmıyorum; ama bununla birlikte, şiirinin ışığında "hayat öyküsü"nün tekdüze olmaktan uzaklaştığına da inanıyorum. Onun gizemi, adında saklıdır: Pessoa. Bu kelime Portekizce "kişi" anlamında olup, Romalı oyuncunun maskesi olan 'persona'dan gelmektedir. Maske, hayali kişi, hiç kimse: Pessoa. Onun öyküsü, günlük hayatının gerçekdışılığı ile hayalinin gerçekliği arasındaki gidip gelmelere indirgenebilir. Bu hayaller, yarattığı şairler olan Alberto Caeiro, Alvaro de Campos ve Ricardo Reis ile Fernando Pessoa'nın kendisidir. İşte bu nedenle, hayatındaki önemli olayları hatırlamak pek faydasız olmamakla birlikte, bütün olaylarda bir gölgenin izlerinin olduğunu gözden kaçırmamak gerek. Gerçek Pessoa hep bir başkasıdır."

  Yazı Everest Yayınları'nın sitesinde yayınlanmıştır.
  Konu cenup tarafından (26-09-08 Saat 18:01:25 ) değiştirilmiştir.
  "I want you to make a list of all your favorite things, and I want to be on it."
  ~Ignite Me

 3. #3
  Durum:
  Çevrimdışı
  cenup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emektar
  Üyelik tarihi
  16.12.2006
  Yer
  centrum permanebit
  Mesajlar
  17,927
  Konular
  239
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  YOLA ÇIKMAK! YİTİRMEK ÜLKELERİ

  Yola çıkmak! Yitirmek ülkeleri!
  Bir başkası olmak süresiz,
  Yalnız görmek için yaşamaktır
  Köksüz bir ruhu olmak!

  Kimseye ait olmamak, kendime bile!
  Durmadan gitmek, sonu olmayan
  Bir yokluğun peşinde
  Ve ona ulaşma isteği içinde!

  Böyle yola çıkmaktır yolculuk.
  Ama ben açık bir yol düşünden öte,
  Bir şeye gerek duymuyorum yolculuğumda.
  Gerisi sadece gök ve toprak.

  (1933)

  Fernando PESSOA
  Türkçesi:
  Cevat ÇAPAN
  "I want you to make a list of all your favorite things, and I want to be on it."
  ~Ignite Me

 4. #4
  Durum:
  Çevrimdışı
  cenup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emektar
  Üyelik tarihi
  16.12.2006
  Yer
  centrum permanebit
  Mesajlar
  17,927
  Konular
  239
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  ŞİİRLER

  I

  Bir kaçağım ben.
  Doğduğum günden başlayıp
  el etek çektim kendimden,
  kıldım beni bana dönek.

  Gerekliyken yorgun düşmek
  aynı yerde olmaktan
  neden yorgun düşmemek
  kendine eşit olmaktan?

  Ruhum bende kendini arar
  uzaklarda gezerim,
  Tanrı yardımcım olsun
  ruhum beni asla bulamasın.

  Kafeste yaşamaktır biricik olmak,
  ben olmaksa hiç olmamak.
  Kaçarak yaşayacağım hep -
  İyi ya da kötü böyleyim çünkü ben.

  II

  Sayısız insan yaşar içimizde,
  hissetsem de düşünsem de bilemem
  kim düşünür içimde kim hisseder.
  Düşünceler ya da hisler için
  yalnızca sahneyim ben.

  Ruhsa, birden fazla var bende.
  B e n' se benden daha fazlası.
  Herkes kayıtsız oysa
  yaşadığım hayata:
  Susturuyorum onları,
  kendim konuşurken.

  Hislerim, hissetmediklerim -
  onlardan doğup da birbiriyle
  çelişenler. Farkına varmıyorum
  hiçbir şeyin - yalnızca yaşıyorum ben,
  olmak istediğime kimsenin bir sözü yok.

  Fernando PESSOA
  Çeviren:
  Enis BATUR
  "I want you to make a list of all your favorite things, and I want to be on it."
  ~Ignite Me

 5. #5
  Durum:
  Çevrimdışı
  cenup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emektar
  Üyelik tarihi
  16.12.2006
  Yer
  centrum permanebit
  Mesajlar
  17,927
  Konular
  239
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Standart

  ÖZRUHSAL YAZI

  Şair aldatıcıdır.
  Öyle mükemmel aldatır ki
  Acı çekiyormuş gibi yapacak olur
  Oysa acıdır hissettiği.

  Ve yazdıklarını okuyanlar
  Okunan acıda iyice hissederler,
  Şairin tanıdığı ikiliği değil,
  Kendilerinin asla hissetmediğini.

  Ve böylece onun çarklarında
  Döner, aklın oyuncağı,
  Bu küçük mekanik tren
  Adına kalp denen.

  Fernando PESSOA
  Türkçesi:
  Işık ERGÜDEN
  "I want you to make a list of all your favorite things, and I want to be on it."
  ~Ignite Me

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Fernando Carrillo
  By Ozge_Thalia in forum Diğer Yabancı Oyuncular
  Cevaplar: 477
  Son Mesaj: 19-07-10, 09:52:34
 2. Fernando Colunga (4)
  By Melal in forum Kapatılan Başlıklar (Yabancı Oyuncular)
  Cevaplar: 1000
  Son Mesaj: 16-01-09, 18:00:08
 3. Fernando Colunga (3)
  By Melal in forum Kapatılan Başlıklar (Yabancı Oyuncular)
  Cevaplar: 1001
  Son Mesaj: 20-09-08, 22:03:38
 4. Fernando Colunga (2)
  By Melal in forum Kapatılan Başlıklar (Yabancı Oyuncular)
  Cevaplar: 1254
  Son Mesaj: 22-05-08, 13:12:01
 5. Fernando Colunga (1)
  By purna in forum Kapatılan Başlıklar (Yabancı Oyuncular)
  Cevaplar: 982
  Son Mesaj: 19-02-08, 15:20:02

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

vdcasino
vdcasino
vdcasino
betexper
fragmanlar
Yuregininsesi
juul
One Hit Wonder
grandpashapet
grandpashapet
eta saat
bahis forum
ilbet
bahis siteleri
güvenilir casino siteleri
canlı bahis siteleri
escort ankara
izmit escort
izmir escort
vdcasino giriş
Mobil Ödeme bahis
meritroyalbet
güvenilir casino siteleri
deneme bonusu
grandpashabet
casino siteleri
canlı rulet
bahis
deneme bonusu
vdcasino
ilbet giriş
ilbet
maltcasino giriş
cratosslot giriş